Product Details:
| Power | 400W |
| Current | 0.5A |
| Ballast Type | Metal Halide Ballasts |
| Brand | Orgon Electric |
| Phase | Single Phase & Three Phase |
| Voltage | 220V |
| Usage/Application | Online UPS,DC Converters |
| Start Method | Instant Start |
| Frequency | 50Hz & 60 Hz |
| Material | Copper & Aluminum |
| Certification | ISI |
| Ambient Temperature | 110 DegreeC |
| Capacity Range | Upto 1000A / Customized Henry Ranges |
| Color | Broken White |
| Operating Frequency | 50Hz |
| Product Code | OEC002 |
| Country of Origin | Made in India |
As the name implies, a choke cuts off or restricts high-frequency alternating current (AC). It only permits direct current (DC) to pass through its conductor. A choke eliminates AC and allows only DC currents to a load resistor or other load components.
Chokes protect insulation from damage caused by steep rises in current in circuits by facilitating a gradual rise and fall of current instead. Chokes can also break down voltage, allowing transient voltages across fluorescent tubes by keeping gas voltages from exceeding system voltages.