Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 295 V- 470 V |
| Control Type | Digital controller |
| Brand | Orgon Electric |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 400kg |
| Output Voltage | 400 V |
| Place Of Origin | Coimbatore |
| Response Time | 10 sec |
| Current Type | AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Floor |
| Payment Terms | Cheque or Cash, Online, Cash on delivery |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Return Accepted | Within 10 days |
| Efficiency | 97% |
| Dispatch Time | Within 7 Days |
| Country of Origin | Made in India |
| Speed Correction | 90 V/sec |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Display Type | Digital LED |
| Transformer | Copper |
| Mounting | Surface |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Driven Type | Servo Motor |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Is It Portable | Portable |
| Is It Over Volt Protection | Available |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Automatic Reset | Yes |
Orgon Electric Power Controls manufacture a wide array of products to suits various fields of application, few of them are as under: Common problems and how our servo stabilizer can help cold storage plants Printing Machines Servo Stabilizer are a must have device for printing industry and for machines such as flexographic machines , Offset lithography, Flexography, Digital printing inkjet & xerography etc. A slight change in voltage variation may create havoc of printed material. CNC Machines The CNC machines or any imported machinery needs to be protected from any voltage or power related issues as they have very sensitive circuits which are calibrated to a pr cised output voltage which can only be guaranteed through a good quality Servo stabilizer. Sometimes , We may even require Step Up or Step Down Isolation type Transformer so we get voltage as desired by the machine. Medical Equipment As you are aware that medical equipment s are quite an expensive buy and their usage is also very exclusive, so we need to safeguard these equipment s like MRI Machines and CT scan machine, digital X-ray machine etc from various type of voltage problems such as fluctuation , spikes etc. the best way is contact the best servo voltage stabilizer manufacture in your area and get one installed. Textile Machines The textile industry is the backbone of the Indian economy and our indian government also provides and boost textile manufacturing industries which uses machines like spinning machines , power loom, imported embroidery machines, knitting machines, tufting machines. Our Servo stabilizers and Isolation transformers provides ultimate safety to these machines by supplying them stable voltages. JUKI India is once such supplier of these machines and rely on best servo stabilizers from Orgon Electric for their juki machines. Packaging Machines Packaging industry had evolved a lot in the last few years, earlier there used to be lot of manual processes for doing packaging for a particular products. Now with the invest of latest technology and fast innovation the packaging plants have become automated , however each country has his share of problems when it comes to voltage problems, so automatic voltage controller provided by Orgon Electric are the best thing on rely on. Plants / Factories Now a days industrialist running factories and industries had understood the importance of Servo Voltage Stabilizers and Voltage Controllers, thereby during the initial stages of factory planning they keep a provision for Servo Voltage stabilizer in their budget. These voltage regulator not only helps them in achieving good power factor, it also provided them with benefits like negligible failures of costly machineries, tools , reduction in MDI, power savings etc.
Product Details:
| Voltage | 230V |
| Charging Current | 20 Amp |
| Load capacity | 30 KVA |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Three Phase |
| Rated Capacity | 100 KVA |
| Power Source | 100 kva |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 295-470 |
| Control Type | Digital controller |
| Place Of Origin | Coimbatore |
| Output Voltage | 400 |
| Country of Origin | Made in India |
Orgon Electric Power Controls is a leading manufacturer of power control equipment based in Coimbatore, India. Our company specializes in the production of high-quality Servo Voltage Stabilizers, Air-cooled Servo Voltage Stabilizers, Oil-cooled Servo Voltage Stabilizers, Industrial transformers, Phase converters ,ATS Panels, Automatic Phase Selectors, Automatic Boom Barriers Systems, Security and Automations services. We have been in the industry for over a decade and have built a reputation for providing our customers with top-of-the-line products and exceptional customer service.
Our Servo Stabilizers are designed to provide highly accurate voltage regulation and are ideal for use in industrial and commercial applications. Our industrial transformers are built to withstand the rigors of heavy industrial use and are available in a variety of sizes and ratings. Our phase converters are designed to convert single-phase power to three-phase power, making them ideal for use in industrial and commercial settings.
In addition to our power control equipment, we also offer automation services to our customers. Our team of experts can design and implement automation solutions for a wide range of industrial and commercial applications. We work closely with our customers to understand their specific needs and develop solutions that are tailored to meet those needs.
Additional Information:
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Application | Industrial |
| Current Type | AC |
| Payment Terms | Cheque or Cash, Online, Cash on delivery |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Country of Origin | Made in India |
Orgon Electric Power Controls is a leading manufacturer of power control equipment based in Coimbatore, India. Our company specializes in the production of high-quality Servo Voltage Stabilizers, Air-cooled Servo Voltage Stabilizers, Oil-cooled Servo Voltage Stabilizers, Industrial transformers, Phase converters ,ATS Panels, Automatic Phase Selectors, Automatic Boom Barriers Systems, Security and Automations services. We have been in the industry for over a decade and have built a reputation for providing our customers with top-of-the-line products and exceptional customer service.
Our Servo Stabilizers are designed to provide highly accurate voltage regulation and are ideal for use in industrial and commercial applications. Our industrial transformers are built to withstand the rigors of heavy industrial use and are available in a variety of sizes and ratings. Our phase converters are designed to convert single-phase power to three-phase power, making them ideal for use in industrial and commercial settings.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Rated Capacity | 1000 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 295 V - 470 V |
| Control Type | Digital controller |
| Place Of Origin | coimbatore |
| Output Voltage | 400 V |
| Frequency | 50hz |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 500kg |
| Payment Terms | Cheque or Cash, Cash on delivery, Online |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Efficiency | 98% |