Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Rated Capacity | 300 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 295 V - 470 V |
| Control Type | Digital controller |
| Brand | Orgon Electric |
| Weight | 500kg |
| Place Of Origin | coimbatore |
| Mounting Type | Floor |
| Output Voltage | 400 V |
| Frequency | 50hz |
| Payment Terms | Online, Cheque or Cash, Cash on delivery |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Return Accepted | Within 10 days |
| Dispatch Time | Within 7 Days |
| Speed Correction | 40v/sec |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Portable | Portable |
| Is It Over Volt Protection | Available |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Color | Brown |
| Automatic Reset | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 15 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Dispatch Time | Within 7 Days |
| Return Accepted | Within 10 days |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Automation Grade | Automatic |
| Cooling Type | Air cooled |
| Efficiency | 99% |
| Technology | SERVO |
| Output Waveform | PURE AC |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Is It Over Volt Protection | Available |
| Number Of Wheels | 4 |
| Current Type | AC |
| I Deal In | New Only |
| Automatic Reset | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Static Voltage Stabilizer or Static Voltage Regulator, as the name implies is a type of voltage stabilizer that does not use any mechanical motors or moving parts such as carbon arms and brushes for voltage correction. Static Stabilizer has a solid state arrangement that consists of high frequency IGBT units and Pulse Width Modulation control which provides super smooth and highly stable output voltage even under severe erratic voltage conditions. Its operation is completely noiseless and is absolutely maintenance free as no moving parts are used for voltage correction.
Because of its high precision, super quick regulation and inbuilt circuit protections, Static Voltage Stabilizer is by far the best voltage stabilizer that can be used for industrial applications with tools viz CNC machines, VMC machines, PLC controlled machines, Injection moulding machine(injection press), Elevators/lifts, Medical instruments , Analytical instruments, Calibrations machines etc. Static Stabilizer can also be used as main line stabilizer in homes for comprehensive protection of expensive and sensitive appliances.
NKB Technocrats Pvt Ltd is one of the few highly trustworthy Static Voltage Stabilizer manufacturers in India. Our systems are trusted by several national and international conglomerates. We enjoy an honorable reputation among our domestic and industrial customers owing to our impeccable product quality, ethical business standards and a team of members which is supremely dedicated towards delivering exceptional customer experience.
Buy IGBT Static Voltage Stabilizer at best price in India with 100% money back guarantee.