Product Details:
| Rated Capacity | 40 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Orgon Electric Power Controls is a leading manufacturer of power control equipment based in Coimbatore, India. Our company specializes in the production of high-quality Servo Voltage Stabilizers, Air-cooled Servo Voltage Stabilizers, Oil-cooled Servo Voltage Stabilizers, Industrial transformers, Phase converters ,ATS Panels, Automatic Phase Selectors, Automatic Boom Barriers Systems, Security and Automations services. We have been in the industry for over a decade and have built a reputation for providing our customers with top-of-the-line products and exceptional customer service.
Our Servo Stabilizers are designed to provide highly accurate voltage regulation and are ideal for use in industrial and commercial applications. Our industrial transformers are built to withstand the rigors of heavy industrial use and are available in a variety of sizes and ratings. Our phase converters are designed to convert single-phase power to three-phase power, making them ideal for use in industrial and commercial settings.
Product Details:
| Capacity | 30 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Rated Capacity | 100 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 295 - 470 V |
| Brand | Orgon Electric |
| Current Type | AC |
| Warranty | 2 Year |
| Place Of Origin | Coimbatore |
| Frequency | 50 Hz |
| Output Voltage | 400 V |
| Mounting Type | Floor |
| Weight | 2 ton |
| Return Accepted | Within 10 days |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Payment Terms | Online, Cash on delivery, Cheque or Cash |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Efficiency | 98 % |
| Dispatch Time | Within 30 Days |
| Country of Origin | Made in India |
| Speed Correction | 40 V /sec |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Transformer | Copper |
| Display Type | Digital LED |
| Packaging Type | Wooden |
| Mounting | Land |
| Insulation | Class B |
| Driven Type | Servo Motor |
| Is It ISO Certified | Non Certified |
| Is It Over Volt Protection | Available |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Color | Brown |
| Environment Tempreture | 25 - 55 Degree Celsius |
| Automatic Reset | Yes |
| Suitable For | Industries |
| Cabinet Material | MS |
| Control Type | Digital controller |
| Technology | Micro controller |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 15 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Rated Capacity | 20 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 295 V - 470 V |
| Control Type | Digital controller |
| Weight | 500kg |
| Frequency | 50hz |
| Mounting Type | Floor |
| Output Voltage | 400 V |
| Warranty | 2 years |
| Place Of Origin | coimbatore |
| Payment Terms | Cheque or Cash, Cash on delivery, Online |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Efficiency | 98% |
| Dispatch Time | Within 7 Days |
| Speed Correction | 40v/sec |
| Is It Over Volt Protection | Available |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Color | Brown |
| Automatic Reset | Yes |
Product Details:
| Rated Capacity | 50 KVA |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Orgon Electric Power Controls is a leading manufacturer of power control equipment based in Coimbatore, India. Our company specializes in the production of high-quality Servo Voltage Stabilizers, Air-cooled Servo Voltage Stabilizers, Oil-cooled Servo Voltage Stabilizers, Industrial transformers, Phase converters ,ATS Panels, Automatic Phase Selectors, Automatic Boom Barriers Systems, Security and Automations services. We have been in the industry for over a decade and have built a reputation for providing our customers with top-of-the-line products and exceptional customer service.
Our Servo Stabilizers are designed to provide highly accurate voltage regulation and are ideal for use in industrial and commercial applications. Our industrial transformers are built to withstand the rigors of heavy industrial use and are available in a variety of sizes and ratings. Our phase converters are designed to convert single-phase power to three-phase power, making them ideal for use in industrial and commercial settings.