Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Rated Capacity | 300 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Load capacity | 75 KVA |
| Short circuit Protection | Yes |
| Normal Operation Temperature | 20-50 degrees |
| Input Voltage | 295-470V |
| Stabilizer Bypass | Yes |
| Brand | Orgon Electric |
| Control Type | Digital controller |
| Place Of Origin | Coimbatore, India |
| Frequency | 50Hz |
| Output Voltage | 400V |
| Current Type | AC |
| Warranty | 5 Years |
| Weight | 1 ton |
| Efficiency | 98% |
| Speed Correction | 90V/sec |
| Display Type | Digital |
| Transformer | Copper |
| Packaging Type | Cotton box |
| Mounting | Surface |
| Driven Type | Servo motor |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Color | Brown |
| Wave Form Distortion | No |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Rated Capacity | 100 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | White |
Orgon Electric Power Controls is a leading manufacturer of power control equipment based in Coimbatore, India. Our company specializes in the production of high-quality Servo Voltage Stabilizers, Air-cooled Servo Voltage Stabilizers, Oil-cooled Servo Voltage Stabilizers, Industrial transformers, Phase converters ,ATS Panels, Automatic Phase Selectors, Automatic Boom Barriers Systems, Security and Automations services. We have been in the industry for over a decade and have built a reputation for providing our customers with top-of-the-line products and exceptional customer service.
Our Servo Stabilizers are designed to provide highly accurate voltage regulation and are ideal for use in industrial and commercial applications. Our industrial transformers are built to withstand the rigors of heavy industrial use and are available in a variety of sizes and ratings. Our phase converters are designed to convert single-phase power to three-phase power, making them ideal for use in industrial and commercial settings.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 30 KVA |
| Material | Mild Steel |
| Brand | ORGON ELECTRIC |
| Body Material | MS |
| Display | LED |
| Frequency | 50 HZ |
Product Details:
| Capacity | 30 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Brand | ORGON ELECTRIC |
| Voltage | 415V |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 5 Year |
| Payment Terms | Cheque or Cash, Online, Cash on delivery |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Country of Origin | Made in India |
Static Voltage Stabilizer or Static Voltage Regulator, as the name implies is a type of voltage stabilizer that does not use any mechanical motors or moving parts such as carbon arms and brushes for voltage correction. Static Stabilizer has a solid state arrangement that consists of high frequency IGBT units and Pulse Width Modulation control which provides super smooth and highly stable output voltage even under severe erratic voltage conditions. Its operation is completely noiseless and is absolutely maintenance free as no moving parts are used for voltage correction.
Because of its high precision, super quick regulation and inbuilt circuit protections, Static Voltage Stabilizer is by far the best voltage stabilizer that can be used for industrial applications with tools viz CNC machines, VMC machines, PLC controlled machines, Injection moulding machine(injection press), Elevators/lifts, Medical instruments , Analytical instruments, Calibrations machines etc. Static Stabilizer can also be used as main line stabilizer in homes for comprehensive protection of expensive and sensitive appliances.
NKB Technocrats Pvt Ltd is one of the few highly trustworthy Static Voltage Stabilizer manufacturers in India. Our systems are trusted by several national and international conglomerates. We enjoy an honorable reputation among our domestic and industrial customers owing to our impeccable product quality, ethical business standards and a team of members which is supremely dedicated towards delivering exceptional customer experience.
Buy IGBT Static Voltage Stabilizer at best price in India with 100% money back guarantee.
Product Details:
| Capacity | 15 KVA |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Control Type | Micro controller |
| Payment Terms | Online, Cheque or Cash, Cash on delivery |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Phase | Three Phase |
Orgon Electric Power Controls is a leading manufacturer of power control equipment based in Coimbatore, India. Our company specializes in the production of high-quality Servo Voltage Stabilizers, Air-cooled Servo Voltage Stabilizers, Oil-cooled Servo Voltage Stabilizers, Industrial transformers, Phase converters ,ATS Panels, Automatic Phase Selectors, Automatic Boom Barriers Systems, Security and Automations services. We have been in the industry for over a decade and have built a reputation for providing our customers with top-of-the-line products and exceptional customer service.
Our Servo Stabilizers are designed to provide highly accurate voltage regulation and are ideal for use in industrial and commercial applications. Our industrial transformers are built to withstand the rigors of heavy industrial use and are available in a variety of sizes and ratings. Our phase converters are designed to convert single-phase power to three-phase power, making them ideal for use in industrial and commercial settings.