Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Rated Capacity | 20 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Orgon Electric |
| Control Type | Digital controller |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Color | White |
Product Details:
| Load Capacity | 200 |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 300 - 470 V |
| Frequency | 47-53 hz |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Voltage | 400 V |
| Short Circuit period and Percentage | 5 sec |
| Servo Motor Drive | Yes |
| Normal Operation Temperature | 20 - 55 degrees |
| Input Frequency Range | 50 Hz |
| Operating Temperature | 20 - 50 degree Celsius |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 2 Years |
| Operating Frequency | 50 Hz |
| Payment Terms | Online, Cheque or Cash, Cash on delivery |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Return Accepted | Within 10 days |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Dispatch Time | Within 7 Days |
| Efficiency | 98% |
| Brand | Orgon Electric |
| Material | MS |
| Automation Grade | Automatic |
| Transformer Coil | Copper |
| Correction Rate | 40/sec |
| Is It Over Volt Protection | Available |
| Current Type | AC |
| Technology | Servo |
| Color | White |
| I Deal In | New Only |
| Automatic Reset | Yes |
| Power Rating | 150 KVA |
| Suitable For | Industries |
| Country of Origin | Made in India |
Servo Voltage Stabilizers are an important part of an electrical supply system that prevents damages and electrical hazards by controlling voltage fluctuations. Electrical current supplied directly from the power/hydroelectric stations/ step down transformers often have huge loads, and can fluctuate rapidly. If such fluctuating current is fed to a machine or an appliance, it may cause an overload or create short circuit rendering the appliance useless for further use.By using a Servo Stabilizer, the voltage fluctuations are controlled efficiently and thus protect the expensive machineries used in production. Today let us look at the industries that invest in a servo stabilizer for safety and long life of electrical appliances/equipment.Hospitals and Medical EquipmentA hospital is a critical area that uses delicate machines for various life-saving purposes. Such appliances often work at a prescribed voltage limit and have very little tolerance to electrical fluctuations. Servo stabilizers are therefore important equipment that prevents the overloading of delicate medical instruments and machinery like CT Scanning machines, MRIs, etc. by controlling the incoming voltage and proves to be a good investment in the long run.CNC machinesCNC machines are calibrated for utmost precision and are a part of time-basedmanufacturing processes. Moreover, they involve delicate circuitry thatcan get damaged due to voltage fluctuations. Investing in a servo stabilizer can be the best way to prevent to electrical damage to CNC machines and ensure long life.Packaging industrySimilar to CNC machines, the packaging industry also uses big machineries, conveyor belts and other systems that use electricity on a large scale. Such systems are often automated and if a single component in the process halts, the entire production line may get affected. One of the reasons for such a break is usually due to the fluctuations in voltages; using a servo stabilizer in such an industry is one major factor that can cut losses as well as ensure safety from electrical hazards and also keeping the machinery running in good condition.TextilesThe machines used in textiles often use a three-phase supply line; such an electrical connection experiences voltage fluctuations on a regular basis. To prevent any damages to the electrical equipments, a servo stabilizer is used to arrest these fluctuations so that the machines function without any technical issues like overloading.