Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 15 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Usage/Application | Commercial |
| Input Voltage | 295 V - 470 V |
| Control Type | Digital controller |
| Mounting Type | Floor |
| Weight | 500kg |
| Frequency | 50hz |
| Place Of Origin | coimbatore |
| Output Voltage | 400 V |
| Current Type | AC |
| Warranty | 2 years |
| Payment Terms | Online, Cash on delivery, Cheque or Cash |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Efficiency | 98% |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Return Accepted | Within 10 days |
| Dispatch Time | Within 7 Days |
| Speed Correction | 40v/sec |
| Display Type | DIGITAL LED |
| Transformer | BBT-ALUMINIUM |
| Mounting | FLOOR |
| Driven Type | SERVO MOTOR |
| Is It Portable | Portable |
| Is It Over Volt Protection | Available |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Color | Brown |
| Automatic Reset | Yes |
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled, Oil cooled |
| Rated Capacity | 50 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Load capacity | 50 KVA |
| Short circuit Protection | Yes |
| Normal Operation Temperature | 25-50 degrees |
| Input Voltage | 295-470 |
| Stabilizer Bypass | Yes |
| Control Type | Digital controller |
| Brand | Orgon Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 5 Years |
| Weight | 350 kg |
| Place Of Origin | Coimbatore |
| Output Voltage | 400 |
| Current Type | AC |
| Efficiency | 98% |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
Orgon Electric Power Controls is a leading manufacturer of power control equipment based in Coimbatore, India. Our company specializes in the production of high-quality Servo Voltage Stabilizers, Air-cooled Servo Voltage Stabilizers, Oil-cooled Servo Voltage Stabilizers, Industrial transformers, Phase converters ,ATS Panels, Automatic Phase Selectors, Automatic Boom Barriers Systems, Security and Automations services. We have been in the industry for over a decade and have built a reputation for providing our customers with top-of-the-line products and exceptional customer service.
Our Servo Stabilizers are designed to provide highly accurate voltage regulation and are ideal for use in industrial and commercial applications. Our industrial transformers are built to withstand the rigors of heavy industrial use and are available in a variety of sizes and ratings. Our phase converters are designed to convert single-phase power to three-phase power, making them ideal for use in industrial and commercial settings.
In addition to our power control equipment, we also offer automation services to our customers. Our team of experts can design and implement automation solutions for a wide range of industrial and commercial applications. We work closely with our customers to understand their specific needs and develop solutions that are tailored to meet those needs.
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Capacity | 30 KVA |
| Output Voltage | 230V |
| Brand | ORGON ELECTRIC |
| Power | 30 KVA |
| Input Voltage | 290-470 |
| Mounting Type | Floor |
| Automation Grade | Automatic |
| Cooling Type | AIR COOLED |
| Payment Terms | Online, Cheque or Cash, Cash on delivery |
| Correction Speed | 120V/SEC |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Current Type | AC |
| Input Frequency | 50 HZ |
| I Also Provide | Customisation in product |
Stabilizer for Printing Solution,CNC Machines,Spinning mills,industrial Machineries
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Rated Capacity | 1000 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 300 - 470 V |
| Control Type | Digital controller |
| Brand | Orgon Electric |
| Output Voltage | 400 V |
| Weight | 2 ton |
| Warranty | 2 years |
| Mounting Type | Floor |
| Place Of Origin | Coimbatore |
| Frequency | 50 Hz |
| Model Name/Number | Org0174 |
| Response Time | 10 sec |
| Current Type | AC |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Payment Terms | Cash on delivery, Cheque or Cash, Online |
| Efficiency | 98% |
| Return Accepted | Within 10 days |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Dispatch Time | Within 30 Days |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Speed Correction | 40 V / Sec |
| Material | Pure Copper |
| Transformer | Copper |
| Display Type | Digital |
| Packaging Type | Wooden |
| Mounting | Surface |
| Driven Type | Motor |
| Is It ISO Certified | Non Certified |
| Is It Portable | Portable |
| Is It Over Volt Protection | Available |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Color | Brown |
| Automatic Reset | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Dry Type, Oil cooled, Air Cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 155-480V |
| Brand | Orgon Electric |
| Control Type | Digital controller |
| Frequency | 50Hz |
| Place Of Origin | Coimbatore |
| Weight | 160kg |
| Output Voltage | 400V |
| Current Type | AC |
| Warranty | 3 years |
| Efficiency | 99% |
| Country of Origin | Made in India |
| I Deal In | Second Hand Only |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Color | Brown |
Thank you for contacting Orgon Electric!
We are the Manufacturers of
1.Servo Voltage Stabilizer
2.Linear type Servo Stabilizer
3.Static Voltage Stabilizer
4.KVA Rated Isolation Transformers
5.Power & Distribution Transformers
For Enquiry
Orgon Electric Power Controls
SF 513,Bharathi Street,CV Industrial area, Coimbatore-641049