Product Details:
| Capacity | 100 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Load capacity | 75 KVA |
| Cooling Type | Oil Cooled, Oil cooled |
| Rated Capacity | 100 KVA |
| Control Type | Digital controller |
| Short circuit Protection | Yes |
| No Load Loss | Yes |
| Normal Operation Temperature | 25-55 degree |
| Stabilizer Bypass | Available |
| Brand | Orgon Electric |
| Climate Conditions | All climates |
| Warranty | 5 Years |
| Weight | 900 kg |
| Frequency | 50 Hz |
| Current Type | AC |
| Place Of Origin | Coimbatore |
| Efficiency | 98% |
| Overload Rating | 400 amps |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Speed Correction | 90V/sec |
| Display Type | LED/LCD |
| Transformer | BBT |
| Mounting | Surface |
| Driven Type | Servo motor |
| I Deal In | New Only |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Steel |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |